Standartizē Reanimācijas nodaļas iekārtas

Ventspils slimnīcas Intensīvās terapijas jeb Reanimācijas nodaļā nonāk vissmagākie pacienti ar dažādiem dzīvībai svarīgo funkciju traucējumiem, piemēram, bezsamaņu, masīvu asiņošanu, sirdsdarbības ritma traucējumiem, elpošanas apstāšanos, kas radušies dažādu saslimšanu vai traumu rezultātā.

Nodaļā ir sešas gultas, kas aprīkotas ar iekārtām dzīvībai svarīgo funkciju novērošanai (monitorēšanai) un stabilizācijai, tai skaitā plaušu mākslīgās ventilācijas iekārtām.

ERAF projekta ietvaros šogad iegādātas divas jaunas plaušu mākslīgās ventilācijas iekārtas, tādējādi turpinot iekārtu unifikāciju (standartizēšanu) nodaļā. Iekārtu unifikācija un standartizācija reanimatoloģijā ir viens no efektīvākajiem drošības pasākumiem, lai samazinātu kļūdu iespējas un risku pacientiem. Ievedot slimnīcā pacientu, kam ir nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība, katra sekunde ir nozīmīga dzīvības glābšanai, tādēļ Reanimācijas nodaļas komandai ir jābūt saliedētai un visiem darba apstākļiem ir jābūt precīzi sakārtotiem tā, lai uzmanība pacientam tiktu veltīta par visiem 100%, nedomājot par dažādo iekārtu tehniskajām atšķirībām, piemēram, par iekārtu programatūru un taustiņu izvietojumu. Unifikācija Reanimācijas nodaļā ir atslēgas vārds, plānojot iekārtu nomaiņu vai papildinājumus nodaļā.

Intensīvās terapijas nodaļas vadītājs, anesteziologs, reanimatologs Olafs Ķeņģis stāsta: “Katru gadu Reanimācijas nodaļā ārstējas vidēji 320-350 pacientu un no tiem mākslīgā plaušu ventilācija ir nepieciešama 35% gadījumos. Reanimācijas nodaļa Ventspilī ir tiešām labi aprīkota, lai pacientiem būtu iespējams nodrošināt maksimāli drošu veselības aprūpi. Lielu paldies par to varu teikt ne tikai saviem kolēģiem, ar kuriem sastrādājamies ikdienā un slimnīcas komandai, kas strādā pie tehniskā nodrošinājuma, bet arī uzņēmumam SIA “A.Medical” par profesionālu darbu, piegādājot jaunās iekārtas.”

Anesteziologs, reanimatologs Gundars Daudze papildina Dr. Ķeņģi: “Mākslīgā elpināšana pacientiem nepieciešama dažādu traumu un saslimšanu gadījumos. Atkarībā no pacienta saslimšanas vai traumu smaguma jaunajām iekārtām ir iespējams izvēlēties pielāgotu plaušu ventilāciju ar iespēju pakāpeniski samazināt aparāta veiktās mākslīgās ieelpas, tādejādi ļaujot pacientam pielāgoties elpot paša spēkiem. Ņemot vērā Reanimācijas nodaļas tehnisko nodrošinājumu, iekārtu un instrumentu izvietojumu, darbs ar iekārtām būtu paveicams pat ar aizvērtām acīm, vadoties pēc atmiņas. Iekārtu unifikācijas rezultātā komanda perfekti veic savu darbu, nezaudējot laiku. Pieredzes apmaiņas nolūkos, apmeklējot dažādas ārstniecības iestādes Eiropā, novēroju, ka unifikācija reanimācijas nodaļās ir starptautiska prakse, kas uzlabo pacienta drošību. Priecājos, ka Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca ir moderni aprīkota un seko līdzi tehnoloģiju attīstībai pasaules līmenī.”

Viena no iekārtas priekšrocībām ir mainīgā spiediena padeves funkcija, kas maksimāli pielāgojas pacienta dabīgajam elpošanas režīmam – spontānajām ieelpām un izelpām. Jāpiemin arī virkne personāla darba organizāciju atvieglojošas funkcijas. Starp tām – pacienta plaušu stāvokļa informatīvā vizualizācija, iespēja uzkrāt datus par pacienta plaušu mākslīgo ventilācijas norisi dinamikā un vēlāku datu analīzes iespēju, skārienjūtīgi monitori ērtākam darba procesam, ērtākas pacienta datu pārneses iespējas no vienas ventilācijas iekārtas uz otru.

Iekārtas ražotājs ir Vācijas medicīnas tehnoloģiju kompānija Dräger – viens no pasaules līderiem medicīnas tehnoloģijās. Latvijā Dräger zīmolu 16 gadus pārstāv SIA “A.Medical” komanda, nodrošinot gan konsultācijas par jaunajām medicīnas tehnoloģiju iespējām, gan iekārtu piegādi, uzstādīšanu un apkalpošanu, kā arī apmācību. SIA “A.Medical” pārstāvis Aigars Kairišs: “Esam gandarīti par kārtējo izcilo sadarbības piemēru ar Ziemeļkurzemes reģionālo slimnīcu, kas apliecina slimnīcas vadības ilgtermiņa pieeju pārdomātas attīstības jomā un rūpēs par pacientu drošību, ārstu un medicīnas personāla darba apstākļiem. Šāda projekta izveide, visdrīzāk, nebūtu iespējama bez aktīva pašvaldības atbalsta Ziemeļkurzemes reģionālai slimnīcai.”.

Veselības aprūpes infrastruktūras uzlabošana ar jaunākās paaudzes iekārtām SIA “Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca” notiek ERAF attīstības projekta ietvaros. Pateicoties Ventspils pilsētas domei, Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas vadībai, kā arī Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas anesteziologa, reanimatologa Gundara Daudzes aktīvai līdzdalībai, Veselības ministrija saskaņoja izvēlēto iekārtu iegādi un jau šobrīd slimnīcas kolektīvs var strādāt ar mūsdienīgām medicīniskajām iekārtām.

Foto no kreisās: Intensīvās terapijas nodaļas vadītājs, anesteziologs, reanimatologs Olafs Ķeņģis, anesteziologs, reanimatologs Gundars Daudze

un ārsts rezidents traumatoloģijā Valts Boginskis

31.05.2019.