Tiesa lems par Talsu slimnīcas būvniecību

Atklāja rekonstruēto Reanimācijas nodaļu

7.decembrī Administratīvā rajona tiesa izskatīs slimnīcas lūgumu atļaut Talsu jaunās slimnīcas būvniecības turpināšanu organizāciju “Latvijas Zaļā kustība” un “Par sakoptu Latviju” ierosinātā tiesvedības laikā.

Gan Talsu un citu apkārtējo novadu iedzīvotāji, gan slimnīcas darbinieki cer uz pozitīvu tiesas spriedumu, pretējā gadījumā jaunas slimnīcas Talsos nebūs, un visticamāk būs jāslēdz arī esošā slimnīca.

Jāatgādina, ka talsinieka Jāņa Matuļa pārstāvētās abas organizācijas Administratīvajā rajona tiesā apstrīd Talsu novada domes izsniegto būvatļauju jaunās Talsu slimnīcas būvniecībai. Šoruden uzsāktā ēkas celtniecība tika apstādināta. Tikmēr Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca iesniedza tiesai lūgumu atļaut turpināt būvniecību tiesvedības laikā, kas var ilgt pat trīs gadus.

Ja būvniecības darbus tuvākajā laikā atsākt neizdosies, slimnīca vairs nespēs iekļauties noteiktajos būvniecības termiņos un zaudēs piesaistītos Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļus. Jau šobrīd pusotru mēnesi ilgā būvniecības dīkstāve ir radījusi nopietnus draudus objekta pabeigšanai strikti noteiktajā laikā – līdz nākamā gada beigām.

Turklāt ierosinātais tiesvedības process slimnīcai rada ievērojamus zaudējumus. Slimnīca ir spiesta tērēt naudu ne tikai advokātu pakalpojumiem, bet tai nāksies arī segt zaudējumus būvfirmai. Zaudējumi radušies, jo pārtraucot būvniecības tehnoloģisko procesu, būve bija jāiekonservē, no objekta bija jāizved tehnika. Pie tam celtnieki nepaspēja izdarīt darbus, ko bija plānots paveikt līdz sniegam. Tagad tie būs jāveic ziemā, kas visticamāk sadārdzinās tehnoloģisko procesu. Tie visi ir neplānoti izdevumi, kas būs jāsedz slimnīcai. «Tie būs vairāki desmiti tūkstoši latu – tā ir nauda, ko slimnīca nevarēs ieguldīt mediķu atlīdzībai un jaunās medicīniskajās tehnoloģijās,» uzsver Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētāja Egija Širova.

Aktivizējusies arī Talsu sabiedrība - uz iedzīvotāju sapulci par slimnīcas būvniecības procesu bija atnākuši aptuveni 130 cilvēki, tiek vākti paraksti slimnīcas būvniecības atbalstam pašreizējā vietā. Jo ir skaidrs, ka esošajā ēkā slimnīca atrasties vairs nevarēs - tā neatbilst obligātajām veselības aprūpes prasībām, kādās jāatrodas slimnīcai. Nav iespējama arī ēkas rekonstrukcija, jo tās pamati ir nolietojušies par 80%. Ja jauno slimnīcu neuzbūvēs, bez diennakts neatliekamās palīdzības tiks atstāts reģions ar 60 tūkstošiem iedzīvotāju.

Minētās organizācijas ir izteikušas, ka neatbalsta slimnīcas būvniecības vietu, taču apstrīd izsniegto būvatļauju. Slimnīca uzskata, ka objekta būvniecības vieta bija jāapstrīd 2010.gada rudenī, kad Talsu novada domē tika lemts par vietas izvēli, nevis tagad, kad ir likumīgā ceļā izsniegta būvatļauja, ir piesaistīts ES finansējums 85% apmērā un sākušies reāli celtniecības darbi. Iespējams, nākotnē šādas situācijas vairs nevarēs notikt. Saeima otrajā lasījumā ir apstiprinājusi izmaiņas būvniecības likumā, kas paredz, ka nacionālas nozīmes būvēm jau izsniegtu būvatļauju apstrīdēt vairs nebūs iespējams.

Paredzēts, ka jaunajā slimnīcas ēkā atradīsies traumpunkts, vidēja izmēra stacionārs ar aptuveni 40 gultas vietām, divām operāciju zālēm, kā arī intensīvās terapijas jeb reanimācijas nodaļu. Tāpat būs plaša ambulatorās medicīnas nodaļa ar ģimenes ārstu un speciālistu kabinetiem, rehabilitācijas kabinetu un dienas stacionāru ar ķirurģisko, terapeitisko un ginekoloģisko palīdzību.

Projekta īstenošanai ir izdevies piesaistīt Eiropas Savienības ERAF finansējumu 84,21% apmērā. Kopējās būvniecības izmaksas plānotas – pieci miljoni latu. ERAF sedz 4,3 miljonus latu, no valsts budžeta piešķirti 299 tūkstoši latu. Talsu novada pašvaldība būvniecības darbiem piešķīrusi 471 tūkstoti latu, Rojas novada pašvaldība – 5 tūkstošus latu, bet no slimnīcas līdzekļiem projekta īstenošanā tiks ieguldīti 39 tūkstoši latu.

2012.gada 5.decembrī