Talsu jaunā slimnīca nosvin Spāru svētkus

JTalsu jaunā slimnīcas ēka nosvin Spāru svētkus

Trešdien, 9.oktobrī Talsos, Stendes ielā 1 notika Talsu jaunās slimnīcas ēkas Spāru svētki.

Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētāja Egija Širova pateicās būvniekiem par līdzšinējo darbu. Viņa akcentēja, ka spāru svētki ir viens no atskaites punktiem, kad var teikt, ka lielākie būvdarbi jau pabeigti. Slimnīcas vadītāja priecājas, ka, neskatoties uz sarežģījumiem saistībā ar tiesvedību un tai sekojušo dīkstāvi, ēkas celtniecība raiti virzās uz priekšu un viss liecina, ka jau marta beigās visi būvdarbi būs pabeigti. 

Ventspils domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs atzīmēja, ka 90% slimnīcas kapitāldaļu pieder Ventspils pašvaldībai, tādēļ ventspilnieki jūtas atbildīgi par tās attīstību, tai skaitā par slimnīcas Talsu filiāles jaunās ēkas būvniecību. «Esam slimnīcas galvenie īpašnieki, un mums ir principiāli svarīgi pierādīt, ka Talsu, Kolkas un Rojas iedzīvotāji mums ir tikpat svarīgi kā Ventspils iedzīvotāji,» sacīja A.Lembergs. Viņš atgādināja, ka pirms trim gadiem, izveidojot Ventspils un Talsu slimnīcu apvienību, talseniekiem tika solīts uzbūvēt jaunu slimnīcu. «Ko mēs apsolījām, to arī izdarīsim,» sacīja A. Lembergs.

A. Lembergs savā uzrunā uzteica slimnīcas vadītājas Egijas Širovas un sava vietnieka Gunta Blumberga enerģisko darbu šī projekta īstenošanā, lai talsenieki un tuvējo novadu iedzīvotāji varētu saņemt daudz kvalitatīvāku veselības aprūpi mūsdienīgos apstākļos, atbilstoši 21. gadsimta prasībām.

Arī Talsu novada domes priekšsēdētājs Aivars Lācarus par jaunās slimnīcas būvniecību ir gandarīts. «Talseniekiem tas nozīmē jaunu, modernu ārstniecības iestādi, par ko mēs ilgi esam sapņojuši,» sacīja A. Lācarus. Jaunajā, skaistajā ēkā ikdienā būs labi darba apstākļi mediķiem, taču vislielākais ieguvums būs pacientiem. Slimība jau pati par sevi ir nelaime, tādēļ ir gandarījums, ka viņiem būs komfortablāki apstākļi un labākas iespējas atveseļoties, sacīja A. Lācarus. 

Talsu slimnīcas ēku būvē celtniecības kompānija Ostas celtnieks. Būvuzņēmuma valdes priekšsēdētājs Konstantins Bursakovskis sacīja, ka darāmā vēl daudz, taču komanda ir laba un tai noteikti ir pa spēkam pabeigt objektu noteiktajā termiņā un labā kvalitātē.

Talsu jaunās slimnīcas ēkas būvniecība notiek pēc grafika. Līdz oktobra beigām ir paredzēts uzklāt jumta segumu visai ēkai, lai rudens un ziemas periodā varētu notikt iekšdarbi. Jumts virs galvenās ieejas tiks būvēts no metāla konstrukcijām, tādēļ šiem darbiem termiņš ir noteikts nedaudz garāks - līdz decembra sākumam. Ēku ekspluatācijā plānots nodot 2014.gada aprīlī. Tad sekos jaunās slimnīcas aprīkošana, lai varētu uzsākt pacientu uzņemšanu jaunās, gaišās, mūsdienīgās telpās.

Jaunajā slimnīcā būs 40 gultas vietas, turklāt pacientiem vairs nebūs jāguļ lielās, piecvietīgās palātās, bet tie uzturēsies ērtās vienvietīgās, divvietīgās vai trīsvietīgās palātās. Jaunajā ēkā atradīsies traumpunkts, divas operāciju zāles, kā arī reanimācijas nodaļa. Tiks sniegti pakalpojumi arī hemodialīzes nodaļā, kur šobrīd pieaug pacientu skaits.

Tāpat jaunajā slimnīcas ēkā būs plaša ambulatorās medicīnas nodaļa ar ģimenes ārstu un speciālistu kabinetiem, rehabilitācijas kabinetu un dienas stacionāru ar ķirurģisko, terapeitisko un ginekoloģisko palīdzību. Piesaistot papildus speciālistus, jaunajā slimnīcā ambulatoro nodaļu iecerēts attīstīt.

Celtniecības darbus veic SIA „Ostas celtnieks”, būvuzraudzību veic SIA „Firma L4”, savukārt projektu izstrādājis SIA „Ozola&Bula, arhitektu birojs”, objekta darbu pasūtītājs SIA „Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca”.

Talsu slimnīcu pacientiem atvēra 1894.gadā. Tajā bija desmit gultasvietu. Gadiem ejot, slimnīcas ēka tika pārbūvēta un paplašināta. Esošā slimnīca V.Ruģēna ielā ir godam kalpojusi, taču ēkas nolietojums vairs neļauj tajā turpināt veselības aprūpi. Atbilstoši ekspertu slēdzienam, ēkas praktiski nav iespējams atjaunot. Piemēram, tās pamati ir nolietojušies par 80%.

Pateicoties Ventspils pašvaldības atbalstam, jaunās slimnīcas būvniecībai Talsos izdevies piesaistīt gan Eiropas fondu finansējumu 4,3 miljonu latu apmērā, gan atbalstu no valsts budžeta.

ES projekta attiecināmās izmaksas – 5,15 miljoni latu, t.sk.:

  • 4,33 miljoni latu (84,21%) - ERAF,
  • 298 tūkstoši latu (5,79%) - valsts,
  • 471 tūkstotis latu (9,14%) - Talsu novada pašvaldība,
  • 5 tūkstoši latu (0,10%) - Rojas novada pašvaldība,
  • 39 tūkstoši latu (0,76%) - SIA "Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca".

 

2013.gada 10.oktobrī